Rozpoczęcie pracy w szkole jako psycholog zazwyczaj wiąże się z wieloma emocjami, odczuwany stres potęguje niewiedza odnośnie szczegółów naszej pracy oraz konieczność współpracy zarówno z innymi nauczycielami, jaki i dziećmi oraz ich opiekunami. Jak odnaleźć się w gronie nauczycielskim?

Pedagog szkolny

Jeśli istnieje taka możliwość, to polecam nawiązać współpracę z pracującym w szkole pedagogiem szkolny, będzie on źródłem nieocenionej wiedzy na temat dokumentacji, a także uczniów, którzy będą znajdowali się pod naszą opieką.

Pokój nauczycielski

Na pewno warto zaprzyjaźnić się z pokojem nauczycielskim – inni nauczyciele, a zwłaszcza wychowawcy są często najlepszym źródłem wiedzy o dzieciach. Wychowawcy znają swoich podopiecznych przez dłuższy czas, najintensywniej współpracują także z ich opiekunami.

Godzina wychowawcza

Sposobem na poznanie środowiska pracy oraz zaprezentowanie swojej osoby jest pójście na godzinę wychowawczą. Jest to czas w trakcie zajęć szkolnych, kiedy możemy przedstawić się uczniom, opowiedzieć o sobie i swojej pracy, a także przekazać informacje organizacyjne – gdzie znajduje się nasz gabinet i w jakich godzinach jesteśmy dostępni dla uczniów.

Dziennik

Jeśli mamy trudność z odnalezieniem się w dokumentacji szkolnej możemy poprosić dyrektora szkoły, aby udostępnił nam dziennik zajęć poprzedniego psychologa szkolnego. Pozwoli nam on na zorientowanie się jak przebiegało dokumentowanie zajęć we wcześniejszych latach i może stanowić wzór dla prowadzonej przez nas dokumentacji.

Grupy wsparcia

Żeby zdobyć więcej informacji na temat pracy psychologa szkolnego warto poszukać grup wsparcia online dla psychologów szkolnych, obecnie są one organizowane także przez kuratoria, również w formie spotkań online.

Spotkania z rodzicami

Na początku roku szkolnego organizowane są zebrania z rodzicami. Warto przyjść na jego początek i przedstawić się. Rodzice chętniej przyjdą do ciebie po poradę, gdy nie będziesz dla nich anonimową osobą.

A czy Wy macie jeszcze jakieś pomysły?