Każdy, kto choć przez chwilę pracował jako psycholog szkolny, wie, że w pracy czekają na niego niespodzianki i zaskoczenia. Nie mam tu na myśli jedynie nagłego zastępstwa za chorą koleżankę, ale też wyzwania dotyczące problemów zgłaszanych przez uczniów (oraz nauczycieli i opiekunów), które wymagają ciągłego poszerzania wiedzy. Jednocześnie, wiele osób zatrudnionych na stanowisku psychologa pracuje jako jedyny psycholog w danej placówce, przez co ma mniejszą możliwość wymiany doświadczeń z koleżankami czy kolegami po fachu.

Z jakich źródeł warto korzystać, aby poszerzać swoją wiedzę i umiejętności?

1. Webinary

Obecnie wiele organizacji i stowarzyszeń organizuje webinary online, z których można skorzystać. Często także po zapisie na dany webinar można odsłuchać go w późniejszym terminie, co bywa przydatne, kiedy webinar odbywa się np. w godzinach naszej pracy.

Jedną z przydatnych cech mediów społecznościowych jest to, że kiedy wyrazimy zainteresowanie kilkoma webinarami związanymi z kształceniem, to Facebook i Instagram zaczną nam podsuwać inne, podobne wydarzenia

• Profile uczelni wyższych

Po pandemicznej rewolucji coraz więcej uniwersytetów organizuje ogólnodostępne szkolenia w formule zdalnej. Niektóre z uniwersytetów prowadzą też Uniwersytety Otwarte, gdzie za niewielką opłatą można skorzystać z uczestnictwa w semestralnych zajęciach.

• Miejskie Centrum Wspomagania Edukacji, właściwe dla naszego miejsca zamieszkania lub pracy.

W MODN regularnie organizowane są szkolenia dla nauczycieli. W wielu Miejskich Ośrodkach Doskonalenia Nauczycieli organizowane są także Fora Psychologów i Pedagogów szkolnych, które są doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, także ze starszymi stażem psychologami.

• Nowości książkowe.

Aktualizacja wiedzy w psychologii jest koniecznością, jednocześnie ułatwiającą nam codzienną pracę.

• A co, jeśli szukamy inspiracji do dalszego rozwoju ścieżki zawodowej?

Warto wtedy prześledzić ścieżkę zawodową innych psychologów, sprawdzić, jakie ukończyli studia i w jakiej dziedzinie się specjalizują oraz w jaki sposób doszli do obecnego etapu zawodowego.

A Wy gdzie szukacie wiedzy użytecznej w codziennej pracy? 😊